Matko, jak tu pięknie! pomyślałam jadąc samochodem do Cinque Terre drogą tak wąską, że konieczność wyminięcia się z kimś jadącym z naprzeciwka powodowała dreszczyk emocji. No i ciężko skupić się na prowadzeniu, jak dookoła jest tyle piękna. Turkusowa woda, z której wynurzają się skały, a na nich pnące się w górę miasteczka i tarasowo ułożone uprawy oliwek i winorośli widoczne z każdego miejsca Cinque Terre. Pomyśleć, że te tarasy to wynalazek benedyktynów z XI wieku, a pierwotne nasadzenie drzewek oliwnych sięgają średniowiecza. Tak, to zdecydowanie jest mój ulubiony rodzaj krajobrazu – małżeństwo doskonałe morza i gór.

Cinque Terre wraz z Portvenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowość tego miejsca jest bezsprzeczna. To miejsce tworzy 5 miasteczek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore. Można się poruszać między nimi pociągiem albo wybrać pieszą przepiękną drogę nazywaną Il Sentiero Azzurro – błękitna ścieżka. 18 kilometrów postrzępionego wybrzeża pełnego zatoczek, malutkich plaż dostępnych tylko od strony morza. Teren, który dzięki uporowi człowieka z niedostępnego zamienił się w miejsce, gdzie powstaje najwyższej jakości oliwa i sławne na świecie wina – zwłaszcza słodkie białe wino Sciacchetra, robione z suszonych w specjalnych warunkach winogron szczepu Bosco, Vermentino i Albarola.

O Cinque Terre można pisać i pisać, dlatego z powstanie cały cykl o tym miejscu. W pierwszej części znajdziesz praktyczne informacje o tym, jak się poruszać między miasteczkami, jakie są ceny biletów i czy warto porywać się na piesze wycieczki wzdłuż klifu.

Pociągiem między miasteczkami Cinque Terre

Cinque Terre Express kursuje co 15 minut od połowy marca do początku listopada. Pociąg startuje w La Spezia, a czas przejazdu pomiędzy miasteczkami wynosi około 5 minut. Pojedynczy przejazd kosztuje 5 euro (2,50 dzieci 4-11 lat), a bilet możesz kupić na każdej stacji. Pamiętaj, żeby skasować bilet papierowy ZANIM wsiądziesz do pociągu. Jeśli masz bilet kupiony online, przed planowaną godziną odjazdu musisz zrobić check-in. Poza sezonem, czyli od listopada do połowy marca przejazdy pociągami są o połowę tańsze.

Jeśli planujesz spędzić w Cinque Terre więcej czasu, pomyśl o kupnie Cinque Terre Card Treno. W cenie masz jeżdżenie pociągami bez limitu oraz wstęp na dwa płatne odcinki Sentiero Azzurro. Taka karta kosztuje 18,20 euro za jeden dzień (33 euro/2 dni oraz 47 euro/3 dni). Kartę można kupić na stacjach kolejowych, w punktach informacji turystycznej oraz online.

Il Sentiero Azzurro

Błękitna ścieżka to jedna z najbardziej spektakularnych tras w całej Italii. Łączy ze sobą wszystkie 5 miasteczek, a dwa odcinki są płatne. Ten szlak dawniej to była codzienna droga do i z pracy pasterzy i rolników, którzy wędrowali tędy ze swoimi mułami. Cała trasa od Riomaggiore do Monterosso ma 12 km i w większości nie jest trudny, choć miewa odcinki bardziej wymagające i z przewyższeniami sięgającymi 200 metrów.

Pierwszym odcinkiem jest znana wszystkim droga miłości – Via dell’Amore, od lat zamknięta z powodu prac remontowych. Przepiękna 1,6 km trasa łączy Riomaggiore i Manarolę, jest bardzo przyjemna spacerowo, a widoki, które na Ciebie czekają to piękno w czystej postaci. Odo tego roku – 2023 – została otwarta dla grup 30-osobowych, a całkowite jej uruchomienie jest planowane na sezon 2024. Wstęp kosztuje 5 euro (w cenie Cinque Terre Card)

Trasa zaczyna się na stacji kolejowej w Riomaggiore, skąd na górę możesz wjechać schodami, a kończy się w Manaroli. Idąc wzdłuż klifu możesz podziwiać rzadką śródziemnomorską roślinność, a ostatni odcinek ciągnie się pod tarasowymi winnicami, które robią niesamowite wrażenie.

Druga część ścieżki wzdłuż klifu z Manaroli do Corniglia jest zamknięty. Nie pozostaje nic innego jak pociąg, a dla wytrwałych przejście górą przez miasteczko Volastra. Ta trasa należy do trudnych, więc rozważ swoje możliwości fizyczne oraz czasowe, zanim zdecydujesz się nią pójść.

Ze środkowego borgo Corniglia możesz przejść nadmorską drogą do Vernazzy za 7,50€ (lub w ramach Cinque Terre Card). Przejście zajmuje około 2h i jest przyjemne, choć to nieco trudniejszy odcinek niż Via dell’Amore.

Ostatni odcinek do Monterosso również kosztuje 7,50€ i jest łatwiejszy niż poprzedni. To kolejne 3,5 km cudnych widoków.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Przejście całej trasy zajmuje około 5 godzin. Dużo więcej, jeśli chcesz dodatkowo spędzić trochę czasu w każdym miasteczku, co polecam z całego serca. Decydując się na piesze zwiedzanie, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • załóż odpowiednie buty, najlepiej takie do trekkingu; sandały albo klapki to jest kiepski pomysł, chyba że chcesz sprawdzić jak działa włoska służba zdrowia
  • zaplanuj trasę tak, żeby nie chodzić w godzinach największego upału
  • posmaruj się kremem z filtrem
  • koniecznie załóż coś na głowę
  • weź ze sobą zapas wody i pamiętaj o nawadnianiu

Jeśli pominiesz którykolwiek z tych punktów, ryzykujesz swoim zdrowiem i tym, że spacer w tak pięknym miejscu stanie się koszmarem. Ścieżka jest bardzo nasłoneczniona i do jej przejścia trzeba się przygotować.

Lubisz takie trasy trekkingowe? Daj znać w komentarzu, czy zdecydował*byś się na przejście błękitną ścieżką?

Piszę z pasji i miłości do Italii. Bardzo się staram, żeby treści, które przekazuję były rzetelne i sprawdzone. Jeśli podoba Ci się ten artykuł, będzie mi miło, jeśli się nim podzielisz z innymi. Zaobserwuj mnie też na Instagramie, gdzie na bieżąco pokazuję super miejsca we Włoszech. Grazie di cuore!

Zapisz się również na mój newsletter – Cartolline dall’Italia, czyli pocztówki z Włoch. Co jakiś czas będę przenosić Cię do słonecznej Italii opowiadając o pięknych miejscach, lokalnych przysmakach i włoskim winie.

Przeczytaj również:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *