Co zjeść w Wenecji

Każdy region we Włoszech ma swoje specjały. Warto o nich wiedzieć, bo to najczęściej najlepsze rzeczy, jakich możesz spróbować. Zatem co zjeść w Wenecji? Już tłumaczę!

Aby dokładnie zrozumieć historię cicchetti , czyli malutkich kanapeczek z lokalnymi dodatkami, musimy cofnąć się aż do średniowiecza. Jest ona bowiem nierozerwalnie powiązana z bacaro – miejscem dzisiaj typowym dla Wenecji. Nazwa bacaro pochodzi od boga wina Bachusa. W średniowieczu bacari to byli po prostu winiarze, którzy przyjeżdżali do miasta, aby sprzedać swoje wina na placu św. Marka lub na Rialto. Aby wino zachowało odpowiednią temperaturę ustawiali się w cieniu dzwonnicy św. Marka i przesuwali się wraz z nim w ciągu dnia. Dlatego też kieliszek wina nazywany jest tutaj ombra – cień.

Inna legenda mówi, że nazwa bacaro została wymyślona przez jednego z weneckich gondoliere. Po spróbowaniu wina z regionu Puglia miał powiedzieć „xe proprio un vin da bàcaro” (to idealne wino do ucztowania).

Ale wróćmy do tego cienia. Na pewno wiecie, że okolice południa w Italii to czas sjesty i odpoczynku. Średniowieczni winiarze również robili sobie przerwę w pracy i udawali się w zacienione miejsce, aby zjeść i napić się wina. Tak narodził się zwyczaj zwany ombre i był naprawdę wymagający! Wyobraźcie sobie, że każdy nowo przybyły do stolika musiał z każdym obecnym wypić kieliszek wina. Im więcej osób się zebrało, tym więcej wina trzeba było wypić. Bez jedzenia biedni kupcy nie daliby radY. I w tym miejscu na scenę wkraczają cicchetti, przekąski, które miały absorbować wino i zapobiec zbyt szybkiemu uderzeniu wina do głowy.

Cicchetti to słowo z dialektu weneckiego. Znalazłam dwie teorie dotyczące jego pochodzenia – jedna mówi, że pochodzi od łacińskiego ciccum, oznaczającego błonę oddzielającą ziarna granatu, coś małego; druga, że od francuskiego chiquet, wywodzącego się z kolei od chichester – siekać.

Wybór cicchetti w weneckich bacari może przyprawić o zawrót głowy, a wybór tylko kilku to nie lada wyzwanie. Z czystym sumieniem mogę Wam polecić te, które według mnie są najlepsze:

 • Baccalà mantecato – pasta z dorsza podana na bagietce lub polencie
 • Sarde in saor – smażone sardynki z marynowaną, słodko-kwaśną cebulą z pini i rodzynkami
 • Mozzarella in carozza – małe mozzarelki smażone w panierce
 • Kwiaty cukinii faszerowane baccalà mantecato
 • Folpettini – smażone moscardini, czyi małe ośmiorniczki
 • Jajko na twardo z sardelami
 • Mozzarella in carrozza – mozzarella usmażona w panierce
 • Con Salumi- z wędlinami
 • Mazzancolle in saor – krewetki w słodko-kwaśnej marynacie
 • Baccala alla vicentina – długo gotowany dorsz z mlekiem i cebulą
 • Con radicchio – z cykorią, która jest jednym z flagowych warzyw regionu
 • Gorgonzola e noci – z kremowym serem i chrupiącymi orzechami włoskimi
 • Vegetariani – z warzywami zrobionymi na różne sposoby – grillowane, w słodko-kwaśnej marynacie czy smażone
 • Schie e polenta – malutkie krewetki z polentą; w regionie Veneto często spotkasz białą polentę, która jest delikatniejsza niż żółta
 • Con polpette – z malutkimi klopsikami z warzyw, mięsa lub ryb

Zachęcam Ciędo próbowania różnych smaków, bo oprócz tych wymienionych powyżej jest ogromny wybór kanapeczek (tramezzini), smażonych warzyw i morskich kąsków. Do tego dobrze schłodzone białe wino albo jakiś spritz, jeśli wolisz. Taka przerwa w zwiedzaniu miasta jest super przyjemna!  O zwyczaju Aperitivo i o tym, dlaczego tak go lubię przeczytasz tutaj.

co zjeść w Wenecji

Bo tego typu przekąsek bardzo polecam Ci białe, dobrze schłodzone wino Soave albo Lugana. Chyba, że wolisz bąbelki – wybierz Prosecco. W końcu jesteś w jego ojczyźnie.

Piszę z pasji i miłości do Italii. Bardzo się staram, żeby treści, które przekazuję były rzetelne i sprawdzone. Jeśli podoba Ci się ten artykuł, będzie mi miło, jeśli się nim podzielisz z innymi. Zaobserwuj mnie też na Instagramie, gdzie na bieżąco pokazuję super miejsca we Włoszech. Grazie di cuore!

Zapisz się również na mój newsletter – Cartolline dall’Italia, czyli pocztówki z Włoch. Co jakiś czas będę przenosić Cię do słonecznej Italii opowiadając o pięknych miejscach, lokalnych przysmakach i włoskim winie.

Przeczytaj również:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *