Wiosna na całego, przyroda wybuchła zielenią, a słońce grzeje niczym w lecie. I bardzo dobrze, bo ta przedłużająca się szaruga już trochę mnie zmęczyła. Słońce dla mnie to energia, nowe pomysły i ich realizacje.

Tym razem jednak pomysł na city break we Włoszech wyszedł od was – osób, które czytają moje artykuły, obserwują mnie na instagramie i ufają moim poleceniom. Bardzo wam za to dziękuję! Zmotywowaliście mnie do zorganizowania krótkiego wyjazdu na Sycylię, a ja zrobiłam wszystko, żeby pokazać wam najciekawsze rzeczy i stworzyć program marzeń.

Palermo

Jedziemy do Palermo

Pierwszym naszym przystankiem będzie Palermo. Spędzimy tam całe popołudnie. Zabiorę was przede wszystkim na cudowne targi, zjemy pyszne rzeczy i poznamy lepiej historię miasta. Mieszkać jednak będziemy w Trapani w fajnym hotelu. Hotel oferuje też śniadania, ale to nie będą zwyczajne, hotelowe kontynentalne posiłki. Co rano będziemy schodzić do pobliskiego baru i zaczynać dzień jak prawdziwi Włosi! Razem z nimi, ramię w ramię, siądziemy przy stoliczkach, by w słońcu cieszyć się smakiem kawy i pysznych rogalików.

Favignana

Cały dzień na morzu

Drugi dzień spędzimy na statku. Popłyniemy na przepiękną wyspę Favignana w archipelagu Egadi. Są tacy, którzy uważają, że morze tutaj jest najpiękniejsze. Krystalicznie czyste i turkusowe, z absolutnie zachwycającą florą i fauną morską. Plaże też tutaj są niczego sobie, z drobnym, złotym piaseczkiem. Favignana jest niewielka, więc całkiem łatwo się ją zwiedza, a przy tym nie jest tak droga, jak popularne miasta na Sycylii. A jedzenie tutaj jest jeszcze lepsze! Przepyszne i niedrogie ryby i owoce morza są dostępne w klimatycznych knajpkach, ala specjalnością na Favignanie jest pane cunzatu – lokalna kanapka z serem primo sale, kaparami i pomidorami ze sporą ilością aromatycznych ziół.

Na wyspie znajduje się najsłynniejsza tonnara, czyli miejsce, w którym łowiono i przetwarzano tuńczyki. To ryba bardzo popularna tutaj. Niestety jej połowy były bardzo brutalne, tonnara w Favignanie stosowała je aż do 2007 roku. Ten rytuał nazywał się mattanza i odbywał się mniej więcej w maju, kiedy ławice tuńczyków podpływały blisko brzegów. Łapano je w sieci i raniono harpunami tak długo, aż się wykrwawiły. Od wielu lat rytuał ten jest surowo zabroniony, ale dopóki się odbywał, był główną atrakcją turystyczną na wyspie. Tonnara w XIX wieku należała do bardzo znamienitej palermiańskiej rodziny Florio. To tutaj właśnie powstały pierwsze puszki z tuńczykiem w oliwie.

Po powrocie do Trapani pójdziemy na prawdziwą sycylijską ucztę, podczas której spróbujecie najlepszych lokalnych potraw.

zachód słońca Syrakuzy

Zachód słońca i wino

Jedziemy na Sycylię, nie może zabraknąć przecież lekcji o winach, zwłaszcza że przecież to moja specjalność. Na degustację pojedziemy do Marsali, do jednej z najlepszych i najsłynniejszych winnic – Donnafugata. Poznamy historię tego miejsca i spróbujemy pysznych, do których będą podane specjalnie dobrane przekąski. Potem mały spacerek po Marsali, aż do zachodu słońca będziemy zwiedzać to miasto. Sam zachód słońca będziemy podziwiać w spokoju. Marsala z nich słynie tak samo, jak z wina. Taki relaks dobrze nam zrobi. Zwłaszcza, że czeka nas jeszcze pyszna kolacja. Ostatni wieczór trzeba szczególnie uczcić.

italia e cucina

Taki city break to nowa dawka energii

Wydaje się, że to bardzo krótko, ale taki szybki wypad ma swoje plusy To idealny czas na naładowanie baterii i powrót do codzienności z nową energią. Po takim weekendzie pełnym wrażeń, słońca i nowych bodźców do głowy wpadają nowe pomysły, zwiększają się pokłady cierpliwości, a stres odchodzi w niepamięć. Inwestycja w podróże to najlepsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić. Poznawanie nowych miejsc, ludzi i kultur wzbogaca nas i uczy dystansu do naszych przekonań. Nasz wyjazd to nie tylko podróż, ale też możliwość spotkania inspirujących ludzi i poznania nowych przyjaciół. Marzysz o ucieczce od codzienności? Krótkim wypadzie? Zrobieniu czegoś tylko dla siebie? W takim razie nasz wyjazd jest dla Ciebie. Miejsc jest tylko kilka, bo to wyjazd kameralny.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, napisz do mnie Kasi ciao.bella.italia.2024@gmail.com lub do mnie italia.e.cucina@gmail.com

Trapani

Piszę z pasji i miłości do Italii. Bardzo się staram, żeby treści, które przekazuję były rzetelne i sprawdzone. Jeśli podoba Ci się ten artykuł, będzie mi miło, jeśli się nim podzielisz z innymi. Zaobserwuj mnie też na Instagramie, gdzie na bieżąco pokazuję super miejsca we Włoszech. Grazie di cuore!

Zapisz się również na mój newsletter – Cartolline dall’Italia, czyli pocztówki z Włoch. Co jakiś czas będę przenosić Cię do słonecznej Italii opowiadając o pięknych miejscach, lokalnych przysmakach i włoskim winie.

Przeczytaj również:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *