Winnice w Marche najczęściej położone są na zboczach wzgórz, są bardzo malownicze. Każda z nich prowadzi degustacje i zwiedzanie, niekoniecznie w pakiecie. Przeważnie można przyjechać i popróbować różnych win. W niektórych winnicach, oprócz win butelkowanych, można kupić wina stołowe – trzeba mieć tylko swoje butelki, na przykład po wodzie mineralnej. Te wina mają świetną cenę i naprawdę są dobre. 

Dziś zabiorę Was w podróż do winnicy z polskim akcentem – Tenute Murola. To jedna z ciekawszych winnic do  odwiedzenia.  Jest położona w Marche, w pobliżu miasta Urbisaglia, zaraz obok średniowiecznego opactwa Cystersów, Abbadia di Fiastra.

Ziemie, na których uprawiane  są winorośla w pobliżu opactwa kupiła od Cystersów rodzina Sorbatti na przełomie  XVII i XVIII wieku. Wtedy wysiewano je zbożem, ale w XIX wieku przyszedł wielki kryzys spowodowany zalewem rynku ziarnem amerykańskim. Wiele rodzin pozbywało się swoich posiadłości, ale Sorbatti postanowili za wszelką cenę utrzymać ziemie i postawili na wykształcenie młodszego pokolenia. I tak oto kilkadziesiąt lat później, babcia obecnych właścicieli, Cama, została pierwszą kobietą inżynierem w Marche, a trzecią w całych Włoszech. Pod koniec drugiej wojny światowej, po bitwie pod Monte Cassino, jej córka poznała Antka, polskiego oficera II Korpusu Polskiego generała Andersa i po kilku miesiącach wzięli ślub. Antek z żoną bardzo rozwinęli produkcję wina, a ich dzieci powiększyły posiadłość do 350 hektarów. Do dziś prowadzą w trójkę winnicę, każdy odpowiedzialny jest za inną część  działalności.

Degustacja wina w tym miejscu to sama przyjemność.

Do wyboru są trzy opcje:

 I VARIETALI (10 EUR) – dwa wina – białe AGAR ze szczepu Ribona oraz ORBESALLIA, rosso piceno

I CLASSICI (15EUR) – trzy rodzaje win z ciut wyższej półki – BACCIUS ze szczepu Ribona; CAMA,  czyste Sangiovese oraz TEODORO, Marche Rosso IGT  

RISERVA DELLA FAMIGLIA (25EUR) – to ich  najlepsze wina, nagradzane i doceniane na różnych  konkursach – JUREK – wino Spumante, wytrawne;  GIULIA MORICHELLI D’ALTEMPS, IGT Marche Bianco; ANTEK – najważniejsze wino w całej rodzinie, Sangiovese RISERVA oraz BRUNFORTE, IGT Marche Rosso. 

Do każdej opcji dostaniecie oczywiście wodę i spory  talerz różnych ciekawych przekąsek. Osobiście polecam Wam opcję drugą i trzecią, wszystkie te wina są warte spróbowania.


Przeczytaj również:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *